coming soon coming soon
Yardım
 
  Kategoriler Q A
1 Faaliyetler Karşılama paylaş Line, WeChat vb. ile arkadaşlarınla canlı karşılamayı paylaştıktan sonra, ücretsiz indirmeler CaraQ alış veriş mağazasında hazır olur.
2 Faaliyetler Hediye Herhangi bir sosyal ağ servisine gir-> Bir arkadaşını seç (sadece CaraQ Avafie indirmiş arkadaşların )-> Arkadaşın daha sonra kabul edecek ve kişisel sayfasındaki hediyeyi indirebilecek. Lütfen önce arkadaşını CaraQ Avafie'ye katılmaya davet etiğinden e.
3 Faaliyetler Davetiye Arkadaşlarını bir defa CaraQ Avafie'ye katılmaya Line, WeChat vb. üzerinden davet et, sonra mağazadan ücretsizleri indirebilirsin.
4 Karşılama klibi ve fotoğrafı gönderme Neden cihazımda fotoğraf galerisine karşılama klibi/resmi kaydedilemiyor? Lütfen sırayla tıkla: Ayarlar-> Gizlilik-> Fotoğraflar->CaraQ Avafie CaraQ Avafie'nin resimlere/vidyolara erişimi olup olmadığını kontrol et.
5 Kaşılama klibi göndeme Karşılama klibi, Line ile arkadaşlara nasıl gönderilir. Line ile klip göndereceğin zaman önce sohbet odasına git ve "bir klip seç" i tıkla. Sonra herhangi bir karşılama klibini arkadaşına gönderebilirsin.
6 Gelen klibi kabul etmek Neden WeChat ile gelenklibi açamıyorum? Media Player, WeChat'in kullandığı mobil oynatıcılardan biridir. İOS ile birden fazla vidyo göndermek Android sistemden farklıdır. Bu yüzden Android İOS ile gönderilen bir videonun şifresini çözemez. Düzenlemede, mobil medya oynatıcıyıtanımak ve vidyola.
7 Kayıt Neden CaraQ Avafie'yi İndiremiyorum? Veya indirdikten sonra çıkan arıza nedir? ■ İPhone kullanıcıları için
Lütfen cihazında İOS 5.1 sürümünün ya da en son versiyonun güncel olmasını sağla.

■ Android kullanıcıları için
Lütfen cihazında 4.0.3 android sürümünün veya en son versiyonunun güncel olmasını sağla.
8 Ekran Eğer çok parlak olduysa ekran renkleri nasıl ayarlanır? Sırayla tıkla Ayarlar-> Ekran-> Parlaklık İstediğin şekle gelene kadar ekran parlaklığını ayarla.
9 Tekrar indirme Cihaz değiştirme Eğer oyunu yeniden indirdi veya telefonumu değiştirdiysem önceki hesabımda aldıklarımı ve hediyelerimi nasıl kullanabilirim? CaraQ Avafie'yi yeniden indir-> "Alış veriş kartı"na gir-> Hesabını aç-> Satın alma geçmişini konttol etmek için tekrar "Alış veriş kartı"nı tıkla -> Satın alınmış ifadelerin ve hediyelerin her birini tekrar indir -> Oyuna hazırsın...!
10 Alış veriş kartı Satın alma ilkeleri: İndirme süresi akıllı teleonun modeline göre değişir. Ve hatta karşılama mesajları aldıktan sonra oynayamaman mümkün. Bu yüzden lütfen herhangi birşey satın almadan önce akıllı telefonunun modelinin nitelikli olup olmadığını kontrol et. Biz kullanıcılara
11 Alış veriş kartı Neden hediye kutusunu indirdikten sonra dolabımda bazı öğeleri bulamıyorum? Hediye kutusu 3G veya Wifi sinyalleri zayıf olduğunda toplu olarak indirilmiş olacak. Bu olduğunda sadece alış veriş kartına gitmeli ve satın ldıklarını bulmalısın. Sonra "İndir" tuşuna bas, kalan öğeler kısa sürede telefonuna inecek. "İndirme tamamlandı".
12 Alış veriş kartı Niçin fatura geçmişinde herhangi bir alınmış hediye göremiyorum? ■ İPhone kullnıcıları için

1) Lütfen fatura geçmişini ve sipariş numaranı kontrol etmek için aşağıdaki linkteki talimatlara uy.
http://support.apple.com/kb/HT2727?viewlocale=zh_TW

2) Cihazını yeniden başlat sonra tekrar kontrol etmek için "fatura geçmişi" ni tıkla.

■ Android kullanıcıları için

1) lütfen Google Play'den herhangi bir onay maili alıp almadığını kontrol et.
※Onay maili ayarlarına bağlı olarak gereksiz mailler bölümüne gelmiş olabilir. Lütfen gereksizleti ve çöp kutusunu iki kere kontrol et.

2) Cihazını tekrar başlat, sonra bir kere daha kontol etmek için "fatura geçmişi" ni tıkla.

Yine de hala bir satın alma işareti bulamıyorsan lütfen support@caraqmobile.com dan bize mail at.
13 Alış veriş kartı Hediye sepetinde satın aldığımdan farklı birşey bulursam ne yapmalıym?? Lütfen support@caraqmobile.com adresine; satın aldığın hediye kutusunun adını, hesap adını, kullandığın sosyal ağ servisini, senin tam adını, yaşını ve telefon numaranı gönder. En kısa sürede size geri döneceğiz.
14 Alış veriş kartı Hediye kutusundaki bir öğe çalışmazsa ne yapmalıyım? Lütfen support@caraqmobile.com adresine; satın aldığın hediye kutusunun adını, hesap adını, kullandığın sosyal ağ servisini, senin tam adını, yaşını ve telefon numaranı gönder. En kısa sürede size geri döneceğiz.
15 Alış veriş kartı Mevcut parası ödenmiş stickerları kullanmak istediğim her zaman ücret ödeyecek miyim? Satın aldıklarım için geri iade yapabilir; başka bir hediye kutusuyla değiştirebilir miyim? Malesef satın aldıktan sonra geri iade ve değiştirme kabul edilemez. Nasılsa kullanım süresi içinde parası zaten ödenmiş stikerlar için herhangi bir ek ücret ödemeyeceksin.
16 Alış veriş kartı Gönderdiğim hediye kutusunu arkadaşımın alıp almadığından nasıl emin olabilirim? "Hediye kutusu" nu tıkla-> "Dışarı gönder" e bas. Bu alışveriş sayfasındaki durumu gösterir. Eğer hediye kutusunun sağ el tarafındaki simgesi açık görünüyorsa bunun anlamı arkadaşın hediyeyi kabul etmiş.
17 Geri bildirim Geri bildirim Bundan başka sorunuz varsa ya da oyun hakkında bize bildirmek istediğiniz birşey varsa; lütfen misafir servisimize support@caraqmobile.com adresinden mail atmaktan çekinmeyin.
 | Description | Terms of Use | Contact Us | About Us |
 | Türk  | English  | Español  | Português  | 中文繁體  | 日本語  | 中文简体  |